Wakacje nad morzem

Letnia przygoda w estońskim rytmie

Source: Eiliki Pukk, Visit Estonia

Wakacje nad morzem

Estońskie lato to harmonia dźwięków, zapachów i smaków natury. Tutaj masz wolność spędzenia wakacji tak jak chcesz, bo na wyciągnięcie ręki masz wyspy i romantyczne plaże ukryte w niewielkich zatokach, wodospady, bogate lasy i spowite poranną mgłą mokradła, średniowieczne zamki i szlacheckie pałace, średniowieczne miasta i miasteczka jak z bajki, muzea i centra nauki, które zachwycą małych i dorosłych odkrywców.

Bez obaw, na wszystko starczy Ci czasu. W czerwcu i lipcu, w czasie białych nocy, słońce długo wędruje po niebie, wieczory zdają się nie mieć końca. Swoją podróż możesz planować spontanicznie, przeplatać błogi wypoczynek, poznawanie estońskiej kultury, smakowanie miejscowej kuchni, aktywne zwiedzanie oraz zabawę dla dzieci.

Chociaż Estonia jest krajem niewielkim to w swoich granicach skrywa ponad dwa tysiące wysp i wysepek rozsianych wzdłuż wybrzeża, natomiast wybrzeże utkane z półwyspów i niewielkich zatok liczy niemal cztery tysiące kilometrów. Bogactwo przyrodnicze Estonii to nie tylko morze, ale także setki jezior, wielkie lasy i kolorowe mozaiki bagien. Bez trudu znajdziesz ciche i bezpieczne plaże dla siebie i swojej rodziny oraz malownicze ścieżki piesze i rowerowe.

Poznając Estonię nie można zapomnieć o baśniowym Starym Mieście Tallinna, uniwersyteckim Tartu czy letniej stolicy kraju – Parnawie. Ślady średniowiecznej historii kraju to także zamki i ich ruiny w Kuressaare, Haapsalu, Viljandi, Rakvere czy Narwie. Drewniane domy w dzielnicach Kalamaja i Kadriorg w Tallinnie, Karlova, Vaksali czy Supilinn w Tartu czy w Haapsalu lub Võru zabiorą najmłodszych do świata Dzieci z Bullerbyn Astrid Lindgren. Na młodych odkrywców i dorosłych pasjonatów nauki i techniki czekają natomiast muzea i centra nauki PROTO i Muzeum Morskie w Tallinnie oraz AHHAA w Tartu.

Kuchnia, kultura, noclegi (dostępność zakwaterowania w dobrym stosunku cena/jakość)?

Wakacje w Estonii – bez tłumów, bez hałasu, bez pośpiechu. Tutaj wypoczniesz.

PÄRNU


Pärnu, zupełnie jak Sopot w Polsce, na kilka letnich miesięcy staje się stolicą kraju. Wypoczniesz tutaj na szerokiej piaszczystej plaży lub relaksując się w ośrodku SPA.

Wraz z nadejściem sezonu letniego, życie towarzyskie Estonii przenosi się do nadmorskiego Pärnu (pol. Parnawa) – turystami zapełniają się uliczki starego miasta, nadmorskie aleje i bulwary oraz szeroka piaszczysta plaża. Miasto będzie także Twoim pierwszym przystankiem, jeśli z Polski podróżujesz samochodem. Pärnu jest doskonale przygotowane na przyjęcie gości – dostępne są tutaj dziesiątki hoteli i restauracji. Jest to także ośrodek uzdrowiskowy z bogatą ofertą hoteli i ośrodków SPA – znajdziesz tu wszystko czego szukasz: zabiegi upiększające, regenerujące i relaksujące, baseny i sauny, a dla najmłodszych parki wodne ze zjeżdżalniami.

SPA centres in Pärnu

Wraz z nadejściem sezonu letniego, życie towarzyskie Estonii przenosi się do nadmorskiego Pärnu (pol. Parnawa) – turystami zapełniają się uliczki starego miasta, nadmorskie aleje i bulwary oraz szeroka piaszczysta plaża. Miasto będzie także Twoim pierwszym przystankiem, jeśli z Polski podróżujesz samochodem. Pärnu jest doskonale przygotowane na przyjęcie gości – dostępne są tutaj dziesiątki hoteli i restauracji. Jest to także ośrodek uzdrowiskowy z bogatą ofertą hoteli i ośrodków SPA – znajdziesz tu wszystko czego szukasz: zabiegi upiększające, regenerujące i relaksujące, baseny i sauny, a dla najmłodszych parki wodne ze zjeżdżalniami.

Jeśli zechcesz odpocząć blisko przyrody, gdzie jedynym dźwiękiem będzie szum fal i sosen kołysanych przez wiatr, wybierz się na jedną z pobliskich plaż – Valgeranna, Kabli lub Matsi.

Zwiedzanie tej części Estonii urozmaicisz wędrówką po malowniczych bagnach Parku Narodowego Soomaa lub wyprawą na niezwykłą wyspę Kihnu. Najmłodsi członkowie rodziny z pewnością doskonale będą bawić się w parku tematycznym Lottemaa, inspirowanym przygodami znanej wśród estońskich dzieci Lotty – suczki bohaterki filmów i książek.

Zakwaterowanie w Pärnu i regionie | Restauracje i kawiarnie | Wydarzenia kulturalne | Aktywny wypoczynek

WYSPY


Na tysiącach estońskich wysp i wysepek życie toczy się swoim niespiesznym rytmem. Większość z nich to bezludne ostoje dzikiej przyrody, a te zamieszkane to unikatowe wyspiarskie społeczności z odrębną kulturą, historią, a nawet językiem.

Zachodnia część Estonii to archipelag liczący tysiące wysp i wysepek. Spośród nich tylko kilka jest zamieszkanych. Symbolem Saaremy, największej z estońskich wysp, jest wiatrak – znaleźć go można na etykietach wszelkich pochodzących stąd produktów, a „na żywo" we wsi Angla. Innym symbolem wyspy jest dobrze zachowany zamek w jej stolicy – Kuressaare. Wyspa słynie także ze swoich atrakcji naturalnych – klifów Panga w północnej części, Jeziora Kaali powstałego po uderzeniu meteorytu, a także Parku Narodowego Vilsandi obejmującego zachodnie wybrzeże Saaremy, wyspę Vilsandi i mniejsze wysepki, na których spotkać można foki szare.

Groblą z Saaremą połączona jest wyspa Muhu, na której warto odwiedzić średniowieczny kościół w Liiva i wieś Koguva, gdzie domy wyglądają jak przed wiekami. Z Saaremy promem można przedostać się na drugą największą estońską wyspę – Hiiumę. Ta niemal w całości pokryta jest lasami, więc będzie doskonałym celem wycieczek rowerowych, podczas których warto odwiedzić latarnię morską Kõpu, z której rozciąga się panorama na większą część wyspy. W „stołecznej" Kärdli na początku sierpnia gości wita festiwal kawiarni organizowanych w prywatnych domach i ogródkach, a przez okrągły rok na odkrywców w każdym wieku czeka Tuuletorn, czyli „Wieża Wiatrów" będąca połączeniem muzeum kultury i historii naturalnej wyspy z centrum nauki i aktywności.

Po aktywnym zwiedzaniu i poznawaniu miejscowej kultury, błogi wypoczynek zapewnią spokojne i malownicze plaże Tuhkana lub Järve na Saaremie oraz Luidja lub Paradiisi na Hiiumie.

Zakwaterowanie na estońskich wyspach | Restauracje i kawiarnie | Wydarzenia kulturalne | Aktywny wypoczynek

TALLINN


Tallinn to wielowiekowe magiczne Stare Miasto oraz tętniące energią nowoczesne i postindustrialne dzielnice. Stolica Estonii przywita Ciebie cudowną panoramą miasta, zapachem migdałów i zaoferuje bogaty kalendarz wydarzeń kulturalnych i zachwycające muzea.


Tallinn, stolica kraju, zachwyca średniowiecznym Starym Miastem. Co ciekawe, do XIX wieku było ono podzielone na dwa oddzielne organizmy miejskie – Górne Miasto i Dolne Miasto. Tallińskie średniowieczne centrum otoczone jest korowodem baszt przykrytych czerwonymi hełmami, wysokimi murami i bramami. Najokazalsza to brama morska i baszta „Gruba Małgorzata”, na której znajduje się tablica upamiętniająca ucieczkę ORP „Orzeł” z tallińskiego portu. Stąd biegnie ulica Pikk, przy której znajdują się cenne zabytki: zespół kamienic trzy siostry, kościół Olafa, niegdyś najwyższy na świecie, Dom Bractwa Czarnogłowych i Dom Wielkiej Gildii, a stąd już tylko kilka kroków do rynku i  XV-wiecznego gotyckiego ratusza. Z Dolnego Miasta na Górne miasto wiodą dwie drogi – Pikk jalg i Lühike jalg, czyli „Długa noga” i „Krótka noga”. Na wzgórzu Toompea zwraca uwagę zamek, który współcześnie jest siedzibą parlamentu, naprzeciwko niego stoi cerkiew Aleksandra Newskiego a niedaleko stąd, na pl. Kiriku, tallińska Katedra. Przy ulicach Kohtu i Rahukohtu znajdują się dwa punkty widokowe z panoramą na Dolne Miasto, port i tallińskie „city”.

Best places to enjoy views of Tallinn

Niemniej atrakcyjne są dzielnice rozciągające się wokół serca miasta. Kalamaja przyciąga gości kolorowymi drewnianymi domami i poprzemysłowym kwartałem Tellskivi, w którym obok biur i sklepów znalazły się restauracje i bary. Kadriorg położony po przeciwnej stronie staromiejskich murów to dzielnica drewnianych willi i zespołu pałacowo-parkowego, który mieści Muzeum Sztuki i Pałac Prezydencki. Warto wspomnieć o kwartałach Rotermanna i Noblesner, które w czasie renowacji wzbogacono o intrygującą architekturę współczesną. Zwiedzanie Tallinna koniecznie należy uzupełnić wizytami w muzeach – miłośnicy sztuki docenią Muzeum Sztuki KUMU, natomiast Muzeum Morskie w dawnym porcie hydroplanów lub centrum nauki PROTO będą doskonałą propozycją zarówno dla dorosłych, jak i najmłodszych odkrywców.

Tallinn to także idealna baza dla wypraw i zwiedzania północnej Estonii. Zaledwie pół godziny jazdy na wschód znajduje się Park Narodowy Lahemaa ze ścieżkami prowadzącymi przez bagna, wodospadem Jägala, poniemieckimi dworami w Palmse, Sagadi, Vihula i Kolga oraz z plażami i wsiami kapitańskimi i rybackimi w Võsu, Käsmu i Altja. Na zachód z Tallinna warto rozważyć wizytę w niewielkim Haapsalu, w którym górują ruiny zamku lub wypoczynek na plażach w Keila-Joa, Klogaranna, Nõva. Innym pomysłem na wyprawę będzie rejs na jedną z podmiejskich wysp – Naissaar, Aegnę (która administracyjnie leży w granicach Tallinna) lub Prangli.

Zakwaterowanie w Tallinnie i regionie| Restauracje i kawiarnie | Wydarzenia kulturalne | Aktywny wypoczynek

TARTU


Tartu to miasto uniwersyteckie, gdzie życie toczy się w rytm akademickiego kalendarza i pod dyktando “ducha Tartu”. Poczujesz się tu, jak u siebie, bo to także “biało-czerwone” miasto, które łączą z Polską liczne ślady wspólnej historii.

Polskę i Estonię łączy nie tylko piękne bałtyckie wybrzeże, członkostwo w Unii Europejskiej i NATO, ale także liczne ślady wspólnej historii. Przed tutejszym ratuszem, obrok trójkolorowej flagi państwowej, powiewa biało-czerwona flaga. Jej historia sięga „polskich czasów", przełomu XVI i XVII wieku, kiedy Rzeczpospolita przed cztery dekady władała południową Estonią, a ówczesny Dorpat został stolicą województwa. W „polskich czasu" nie tylko nadana została miastu flaga, ale także utworzono gimnazjum jezuickie, które dało fundament pod późniejszy Uniwersytet Dorpacki (współcześnie Uniwersytet w Tartu). Co ciekawe, uczelnia w XIX wieku cieszyła się dużą popularnością wśród polskich studentów, którzy w ojczyźnie nazywani byli „dorpatczykami" i to za ich pośrednictwem do Polski przyszła tradycja korporacji akademickich.

Uniwersytet odgrywa w Tartu centralną rolę także współcześnie. Odwiedzając miasto koniecznie należy wybrać się na spacer ścieżkami, które przez większą część roku pokonują miejscowi żacy: od gmachu głównego Uniwersytetu z karcerem na poddaszu, na Wzgórze Katedralne (Toomemägi), gdzie znajdują się ruiny dawnej katedry, której jedna część współcześnie mieści muzeum uniwersyteckie, a druga wieżę widokową, niedaleko stąd znajduje się Teatr Anatomiczny i dalej obserwatorium astronomiczne. Z niewielkim tartuskim starym miastem sąsiadują malownicze dzielnice drewniane: Karlova, Vaksali, Supilinn. Najmłodsi podróżnicy na pewno będą zachwyceni wizytą w centrum nauki AHHAA.

Południowa Estonia to także niezwykła mozaika kulturowa. Wzdłuż wybrzeża pobliskiego Jeziora Pejpus rozsiane są wsie zamieszkane przez staroobrzędowców, którzy niegdyś nazywani byli „cebulowymi Rosjanami”. Przez ich wsie wiedzie turystyczny „szlak cebulowy”, we wsi Varnja jest Muzeum Staroobrzędowców. Estońsko-rosyjskie pogranicze zamieszkuje lud Seto – posługujący się własnym językiem, z bogatą tradycją ludową, w tym śpiewem leelo, wpisanym na listę dziedzictwa UNESCO. Kulturę ludu Seto przybliża Muzeum w Värska oraz liczne festiwale i święta ludowe.

Południowa Estonia to kraina rzek, jezior i lasów. W dolinie Taevaskoda, gdzie warto wybrać się na spływ kajakowy, zachwycą naturalne obrazy na wysokich klifach rzeki. Otepää to nie tylko ulubiony ośrodek treningowy polskiej narciarki biegowej Justyny Kowalczyk, ale to także kraina jezior – Pühajärve to jedno z największych i najpiękniejszych.

Zakwaterowanie w Tartu i regionie | Restauracje i kawiarnie | Wydarzenia kulturalne | Aktywny wypoczynek

 
Kuchnia estońska


Estońska kuchnia tradycyjna to mieszanka wpływów wschodnich, rosyjskich, oraz zachodnich, głównie nordyckich. Kuchnia współczesna natomiast to wpływy kuchni świata sprowadzone przez szefów zdobywających doświadczenie w krajach nordyckich i w Europie Zachodniej. Wspólnym mianownikiem jest prostota, świeże, sezonowe składniki pochodzące z ekologicznych upraw, lasów i morza.

Spróbuj estońskiej kuchni - znajdź restaurację lub kawiarnię.

Introduction to Estonian cuisine

Najciekawsze wydarzenia kulturalne tego lata


Festiwale muzyczne, folkowe i historyczne, koncerty, rajdy i zawody sportowe, dni dzielnic, miast i sąsiedzkie kawiarnie.

Pełny kalendarz wydarzeń znajdziesz tutaj. Natomiast poniżej rekomendowane wydarzenia kulturalne i rozrywkowe w Estonii tego lata.


Informacje praktyczne

COVID-19 and travelling to Estonia