Wakacje nad morzem

w estońskim rytmie

Source: Kaupo Kalda, Visit Estonia

Source: Kaupo Kalda, Visit Estonia

Wakacje nad morzem

Estońskie lato to harmonia dźwięków, zapachów i smaków natury. Tutaj masz wolność spędzenia wakacji tak jak chcesz, bo na wyciągnięcie ręki są wyspy i romantyczne plaże ukryte w niewielkich zatokach, wodospady i jeziora, bogate lasy i spowite poranną mgłą mokradła, średniowieczne zamki i szlacheckie pałace, tętniące życiem miasta i miasteczka jak z bajki, muzea i centra nauki, które zachwycą małych i dorosłych odkrywców.

W Estonii czeka na Ciebie bogactwo atrakcji, ale bez obaw, na wszystko starczy Ci czasu. W czerwcu i lipcu, w okresie białych nocy, słońce długo wędruje po niebie, wieczory zdają się nie mieć końca. Swoją podróż możesz planować spontanicznie, przeplatać błogi wypoczynek, poznawanie estońskiej kultury, smakowanie miejscowej kuchni, aktywne zwiedzanie oraz zabawę dla dzieci.

Fot.: Sven Zacek, Visit Estonia

Chociaż Estonia jest krajem niewielkim to swoimi granicami obejmuje ponad dwa tysiące wysp i wysepek rozsianych wzdłuż liczącego niemal cztery tysiące kilometrów wybrzeża utkanego z półwyspów i niewielkich zatok. Bogactwo przyrodnicze Estonii to także setki jezior, dziewicze lasy i kolorowe mozaiki bagien. Bez trudu znajdziesz ciche i bezpieczne plaże oraz malownicze ścieżki piesze i rowerowe.

Estonia zachwyca także swoją kulturą – mieszkanki wyspy Kihnu, ubrane w kolorowe stroje ludowe, przemieszczają się na motorach, lud Seto co roku wybiera swojego króla, a ulubionym wydarzeniem towarzyskim jest wspólna kąpiel w tradycyjnej saunie.

Fot.: Kaur Orgusaar, Visit Estonia

W miastach stare średniowieczne mury sąsiadują z dzielnicami drewnianych kolorowych domów, jakby wyjętych z baśni, gdzie indziej z postindustrialnymi kwartałami uzupełnionymi o szklane i metalowe bryły. Na odkrywców w każdym wieku czekają zachwycające muzea i centra nauki. Jeśli chcesz potańczyć, doskonale się składa, lato to czas festiwali, koncertów i innych wydarzeń kulturalnych.

Poznając Estonię nie zapomnij o lokalnej kuchni, która zachwyca naturalnymi smakami świeżych składników sezonowych – prosto z lasu, morza lub ogródka.

PÄRNU

Pärnu, zupełnie jak Sopot w Polsce, na kilka letnich miesięcy staje się stolicą kraju. Wypoczniesz tutaj na szerokiej piaszczystej plaży lub relaksując się w ośrodku SPA.

Wraz z nadejściem sezonu letniego, życie towarzyskie Estonii przenosi się do nadmorskiego Pärnu (pol. Parnawa) – turystami zapełniają się uliczki starego miasta, nadmorskie aleje i bulwary oraz szeroka piaszczysta plaża. Miasto będzie także Twoim pierwszym przystankiem, jeśli z Polski podróżujesz samochodem. Pärnu jest doskonale przygotowane na przyjęcie gości – dostępne są tutaj dziesiątki hoteli i restauracji. Jest to także ośrodek uzdrowiskowy z bogatą ofertą hoteli i ośrodków SPA - znajdziesz tu wszystko czego szukasz: zabiegi upiększające, regenerujące i relaksujące, baseny i sauny, a dla najmłodszych parki wodne ze zjeżdżalniami.

Jeśli zechcesz odpocząć blisko przyrody, gdzie jedynym dźwiękiem będzie szum fal i sosen kołysanych przez wiatr, wybierz się na jedną z pobliskich plaż – Valgerand, Kabli lub Matsi.

Zwiedzanie tej części Estonii urozmaicisz wędrówką po malowniczych bagnach Parku Narodowego Soomaa lub wyprawą na niezwykłą wyspę Kihnu. Najmłodsi członkowie rodziny z pewnością doskonale będą bawić się w parku tematycznym Lottemaa, inspirowanym przygodami znanej wśród estońskich dzieci Lotty – suczki bohaterki filmów i książek.

Zakwaterowanie w Pärnu i regionie | Restauracje i kawiarnie | Wydarzenia kulturalne | Aktywny wypoczynek


WYSPY

Na tysiącach estońskich wysp i wysepek życie toczy się swoim niespiesznym rytmem. Większość z nich to bezludne ostoje dzikiej przyrody, a te zamieszkane to unikatowe wyspiarskie społeczności z odrębną kulturą, historią, a nawet językiem.

Spośród estońskich wysp tylko kilkanaście jest zamieszkanych. Symbolem Saaremy, największej z nich, jest wiatrak – znaleźć go można na etykietach wszelkich pochodzących stąd produktów, wiatraki w całej okazałości można zobaczyć we wsi Angla. Innym symbolem wyspy jest dobrze zachowany zamek w jej stolicy – Kuressaare. Wyspa słynie także ze swoich atrakcji przyrodniczych – klifów Panga w północnej części, Jeziora Kaali powstałego po uderzeniu meteorytu, a także Parku Narodowego Vilsandi obejmującego zachodnie wybrzeże Saaremy, wyspę Vilsandi i mniejsze wysepki, na których spotkać można foki szare.


Saaremaa połączona jest groblą z wyspą Muhu, na której warto odwiedzić średniowieczny kościół w Liiva i wieś Koguva, gdzie domy pomimo upływu wieków zachowały swój dawny kształt. Z Saaremy promem można przedostać się na drugą największą estońską wyspę – Hiiumę. Ta niemal w całości pokryta jest lasami, więc będzie doskonałym celem wycieczek rowerowych, podczas których warto odwiedzić latarnię morską Kõpu, z której rozciąga się panorama na większą część wyspy. W „stołecznej” Kärdli na początku sierpnia gości wita festiwal kawiarni organizowanych w prywatnych domach i ogródkach, a przez okrągły rok na odkrywców w każdym wieku czeka Tuuletorn, czyli „Wieża Wiatrów“, ośrodek łączący funkcje muzeum kultury i historii naturalnej wyspy oraz centrum nauki i aktywności.TALLINN

Tallinn to wielowiekowe magiczne Stare Miasto oraz tętniące energią nowoczesne i postindustrialne dzielnice. Stolica Estonii przywita Cię cudowną panoramą miasta i zapachem migdałów.

Stare Miasto w Tallinnie uznawane jest za jedno z najlepiej zachowanych w Europie Północnej, toteż znalazło się na liście dziedzictwa UNESCO. Średniowieczne serce miasta otoczone jest korowodem baszt, wysokimi murami i bramami. Spacerując plątaniną wąskich uliczek można odnieść wrażenie, że podróżujemy w czasie - ulicami niesie się zapach prażonych migdałów, z restauracji rozbrzmiewa średniowieczna muzyka, a do tych zapraszają kelnerzy w strojach z epoki.

Punkty widokowe z najlepszą panoramą Tallinna

Miasto podzielone niegdyś było na dwa organizmy - Miasto Górne, w którym zamieszkiwali arystokraci i wyższe duchowieństwo oraz Miasto Dolne, które należało do kupców i rzemieślników. Dziś mieszczą się tu hotele, apartamenty, placówki dyplomatyczne, muzea i sklepy. Nazwy - “górna” i “dolna” oddają także ich położenie. To pierwsze położone jest na wzgórzu Toompea, skąd podziwiać można  cudowny widok na Miasto Dolne z czerwonymi dachami kamienic oraz strzelistymi wieżami ratusza i kościołów, a w tle majaczą wysokościowce tallińskiego “city” i rozciąga się Zatoka Tallińska.

Co należy zobaczyć zwiedzając Stare Miasto?

Fot.: Kaupo Kalda, Visit Estonia


Dzielnice otaczające Stare Miasto są równie atrakcyjne. Kalamaja przyciąga gości kolorowymi drewnianymi domami i poprzemysłowym kwartałem Telliskivi, w którym obok biur i sklepów znalazły się restauracje i bary. Kadriorg położony po przeciwnej stronie staromiejskich murów to dzielnica drewnianych willi i zespołu pałacowo-parkowego, który mieści Muzeum Sztuki i Pałac Prezydencki.

Warto wspomnieć o kwartałach Rotermanna i Noblessner, które w czasie renowacji wzbogacono o intrygującą architekturę współczesną. Zwiedzanie Tallinna koniecznie należy uzupełnić wizytami w muzeach – miłośnicy sztuki docenią Muzeum Sztuki KUMU, natomiast Muzeum Morskie w dawnym porcie hydroplanów lub centrum nauki PROTO będą doskonałą propozycją zarówno dla dorosłych, jak i najmłodszych odkrywców.

Estońskie dziedzictwo na liście UNESCO

Tallinn to także idealna baza dla wypraw i zwiedzania północnej Estonii. Zaledwie pół godziny jazdy na wschód znajduje się Park Narodowy Lahemaa ze ścieżkami prowadzącymi przez bagna, wodospadem Jägala, poniemieckimi dworami w Palmse, Sagadi, Vihula i Kolga oraz z plażami i wsiami kapitańskimi i rybackimi w Võsu, Käsmu i Altja. Na zachód z Tallinna warto rozważyć wizytę w niewielkim Haapsalu, nad którym górują ruiny zamku lub wypoczynek na plażach w Keila-Joa, po zwiedzeniu znajdujących się tu pałacu i wodospadu, Klooga, Peraküla. Innym pomysłem na wyprawę będzie rejs na jedną z podmiejskich wysp – Naissaar, Aegnę lub Prangli.

Zakwaterowanie w Tallinnie i regionie | Restauracje i kawiarnie | Wydarzenia kulturalne | Aktywny wypoczynekTARTU

Tartu to miasto uniwersyteckie, gdzie życie toczy się w rytm akademickiego kalendarza i pod dyktando “ducha Tartu”. Poczujesz się tu, jak u siebie, bo to także “biało-czerwone” miasto, które łączą z Polską liczne ślady wspólnej historii.

Centralną rolę w życiu Tartu odgrywa uniwersytet. Odwiedzając miasto koniecznie należy wybrać się na spacer ścieżkami, które przez większą część roku pokonują miejscowi żacy: od gmachu głównego Uniwersytetu z karcerem na poddaszu, na Wzgórze Katedralne (Toomemägi), gdzie znajdują się ruiny dawnej katedry, której jedna część współcześnie mieści Muzeum Uniwersytetu, a druga wieżę widokową, niedaleko stąd znajduje się Teatr Anatomiczny i dalej obserwatorium astronomiczne. Z niewielkim tartuskim starym miastem sąsiadują malownicze dzielnice drewniane: Karlova, Vaksali, Supilinn. Najmłodsi podróżnicy na pewno będą zachwyceni wizytą w centrum nauki AHHAA. Co ciekawe i uniwersytet, i samo miasto mają w swojej historii liczne polskie ślady.

Tartu w jeden dzień

Południowa Estonia to niezwykła mozaika kulturowa. Wzdłuż wybrzeża Jeziora Pejpus rozsiane są wsie zamieszkane przez staroobrzędowców, którzy niegdyś nazywani byli „cebulowymi Rosjanami”. Wiedzie tędy turystyczny „szlak cebulowy”, we wsi Kolkja działa Muzeum Staroobrzędowców. Estońsko-rosyjskie pogranicze zamieszkuje także lud Seto – posługujący się własnym językiem, z bogatą tradycją ludową, w tym śpiewem leelo, wpisanym na listę dziedzictwa UNESCO. Kulturę ludu Seto przybliża Muzeum w Värska oraz liczne festiwale i święta ludowe.

Południowa Estonia to kraina rzek, jezior i lasów. W dolinie Taevaskoda, gdzie warto wybrać się na spływ kajakowy, zachwycą naturalne obrazy na wysokich klifach rzeki. Otepää to nie tylko ulubiony ośrodek treningowy polskiej narciarki biegowej Justyny Kowalczyk, ale także kraina jezior – Pühajärve to jedno z największych i najpiękniejszych w regionie.

Zakwaterowanie w Tartu i regionie | Restauracje i kawiarnie | Wydarzenia kulturalne | Aktywny wypoczynek

Kuchnia estońska

Estońska kuchnia tradycyjna to mieszanka wpływów wschodnich, rosyjskich, oraz zachodnich, głównie nordyckich. Kuchnia współczesna natomiast to wpływy kuchni świata sprowadzone przez szefów zdobywających doświadczenie w krajach nordyckich i w Europie Zachodniej. Wspólnym mianownikiem jest prostota, świeże, sezonowe składniki pochodzące z ekologicznych upraw, lasów i morza.

Spróbuj estońskiej kuchni - znajdź restaurację lub kawiarnię.

Poznaj estońską kuchnię

Przewodnik MICHELIN, najważniejszy międzynarodowy system oceniania restauracji, poleca 31 estońskich restauracji. Spośród nich dwie – NOA Chef's Hall i 180° by Matthias Diether – zdobyły gwiazdkę MICHELIN. Przewodnik wyróżnił także pięć restauracji w kategorii Bib Gourmand, a więc tych o najlepszym stosunku jakości do ceny, oraz dwie restauracje zieloną gwiazdką.

Restauracje z gwiazdką MICHELIN

Najciekawsze wydarzenia kulturalne tego lata

Festiwale muzyczne, folkowe i historyczne, koncerty, rajdy i zawody sportowe, dni dzielnic, miast i sąsiedzkie kawiarnie.

Listę najważniejszych wydarzeń znajdziesz tutaj, a pełny kalendarz wydarzeń znajdziesz tutaj. Natomiast poniżej rekomendowane wydarzenia kulturalne i rozrywkowe.


Informacje praktyczne

Podróż do Estonii jest bezpieczna, pomimo inwazji Rosji na Ukrainę