Suomenkieliset oppaat Virossa

Opaslista on koottu yhteistyössä paikallisten matkailuorganisaatioiden kanssa. 
Tiedot  päivitetty 16.03.2020.


POHJOIS-VIRO

Tallinnahttps://www.visittallinn.ee/est/turismiprofessionaalile/telli-giid?language!=fin

Tallinnan ympäristö / Harjumaa:

  • Anneli Kana, metsanurme@gmail.com, +372 53 065 503
  • Heli Nuger, heli.nurger@gmail.com, +372 526 5499
  • Kristiina Adamson, kristiina@suurupiselts.ee, +372 5112 560
  • Kadri Prants, kadri.prants@gmail.com, +372 56 935 275
  • Tiia Välk, tnorbek@gmail.com, +372 56 698 710

Itä-Virumaa:

  • Ivika Maidre, ivika.maidre@vaivara.ee,  +372 56 474 552
  • Pille Pärs, pillepars@gmail.com, +372 55 35 997
  • Karin Kaup, karinkaupkangas@gmail.com, +372 52 58 605
  • Kaja Toikka, kaja.toikka@mail.ee
  • Lea Korem, lea.korem@gmail.com, +372 504 2142

Itä-Virumaa ja Länsi-Virumaa/ Rakvere:

  • Saima Gordejeva, saima.gordejeva@gmail.com, +372 56 466 243

Länsi-Virumaa / Rakvere:

  • Pirje Pungas, pungaspi@gmail.com, +372 52 23 488
  • Maia Jaanus, kiiru@hot.ee, +372 51 66 243
  • Enno Must, enno@janeda.ee, +372 50 54 495

LÄNSI-VIRO JA SAARET

Pärnu ja Pärnun ympäristö: https://visitparnu.com/fi/suomenkielinen/

Haapsalu ja Läänemaa:

  • Ritta Piper, info@rreisid.ee, +372 50 722 38
  • Külliki Süvari, kylliki69@gmail.com, +372 56 310 371

Saarenmaa

  • Aado Haandi, aado.haandi@syg.edu.ee, +372 52 511 39
  • Anneli Kadarik, kadarik.anneli@gmail.com, +372 52 571 40
  • Riina Kuslap, riinakuslap@hotmail.com, +372 53  480 089
  • Ingrid Paiste, Ingrid38@hot.ee, +372 52 09 962
  • Maria Peep, mariapeep@hot.ee, +372 51 11 334
  • Merle Prii, merle.prii@syg.edu.ee, +372 52 08 780
  • Jaan Pärn, staadioni@tt.ee, +372 50 51 222
  • Arda-Maiga Raiss, ardamaiga.raiss@mail.ee, +372 56 940 303
  • Maiju Zuping, Maiju.zuping@gmail.com, +372 56 645 057

Hiidenmaa: 

  • Helgi Põllo, helgipollo@gmail.com,  +372 52 84 401
  • Tiiu Heldema, tiiuheldema@gmail.com, +372 52 65 632
  • Mati Lepna, mattiashiiumaal@gmail.com, +372 52 95 562

 
ETELÄ-VIRO

Tartto: https://visittartu.com/et/mida-teha?category=tour_guides&sort_by=popularity&language_expertise=fi

Setomaa:

  • Rita Tammela, rita.tammela@gmail.com, +372 50 65 382

Võrumaa, Valgamaa, Põlvamaa:

  • Siiri Toomik, siiri55@gmail.com, +372 517 8827

Valgamaa:

  • Külli Kell, kylli.kell@gmail.com, +372 55 181 66
  • Ene Pooland, pooland10@hot.ee, +372 52 29 661
  • Külliki Pikk. kyllikipikk@gmail.com, +372 501 6502
  • Elina Aro, Elina.aro@beneficium.ee, +372 5697 7225
  • Tuuli Merimaa, tuuli.merimaa@gmail.com, +372 5074718

LUONTO-OPPAAT

  • Sandra Urvak, sandra.urvak@gmail.com, +372 55 27 726 (alue: Soomaan kansallispuisto)
  • Indrek Vainu, i.vainu@gmail.com, +372 55 911 723 (alue: Soomaan kansallispuisto)
  • Peeter Hussar, peeterhussar@gmail.com, +372 51 45 123 (alue: Lahemaan kansallispuisto)
  • Urmas Rauba, +372 56 665 087 (alue: Lahemaan kansallispuisto)
  • Anne Kurepalu, annekurepalu@gmail.com, +372 56 913 786 (alue: Lahemaan kansallispuisto)
  • Urmas Selirand, urmas.esimene@mail.ee, +372 50 83 648 (alue: Hiidenmaa)
  • Tuuli Merimaa, tuuli.merimaa@gmail.com, +372 50 74 718 (alue: Valgamaa)
  • Annereet Paatsi, +372 52 06651 (alue: Etelä-Viro)
  • Aila Ader, info@spareis.ee, +372 515 4459 (alue: Pärnu ja Pärnumaa)
  • Mall Raig, mall.raig@mail.ee, +372 5647 0672 (alue: Pärnu ja Pärnumaa)
  • Kersti Heiskanen, kerstiheiskanen@gmail.com, +372 509 7843 (alue: Pärnu ja Pärnumaa)