Opintomatka Pärnuun ja Tallinnaan 5.-7.5.2022

Lähde: Danel Rinaldo

Suurkiitos osallistumisestanne, rakkaat matkalaiset :)


Opintomatka Pärnuun ja Tallinnaan 5.-7.5.2022

Visit Pärnu, Visit Tallinn ja Visit Estonia kutsuvat Sinut keväiseen Viroon - opintomatkalle Pärnuun ja Tallinnaan. Opintomatkallamme juhlimme Helsinki-Pärnu lentoyhteyttä, Viru hotellin 50. syntymäpäivää sekä uuden Radisson Collection Hotel:n avaamista. Kerromme kesän tärkeimmät uutiset, verkostoidumme virolaisiin kumppaneihin sekä nautimme yhdessäolosta matkailuammattilaisten kesken.



Tutustumismatkan ohjelma:

Torstai, 5. toukokuuta 2022

11:00 Kokoontuminen Helsingi-Vantaa lentokentälle
12:30 Nyxairin lento Helsinki-Tallinna
13:10 Saapuminen Pärnun lentokentälle, Tere tulemast-tilaisuus (uuden lentolinjan virallinen avaaminen, kakkukahvit Pärnun lentokentällä)
14:00 Vierailu Pernauer olutpanimoon, tuotanto ja tap-room, maistiaiset (Rainer Margus, +372 511 3904, rainer.margus@pernauer.ee)
15:30 Vierailu Tervis kylpylähotelliin (Anneli Reilent, +372 447 9214, annely.reilent@spa.ee)
16:15 Hedon Spa Hotelin esittely, majoittuminen Hedon Spa Hotelliin (Romet Rahnu, +372 5800 2001, romet.rahnu@hedonspa.com)
17-19:00 rentoutumista Hedonin hiljaisen kylpylän sauna- ja allasosastolla
19:20 lyhyt kävely Rannahotelliin
19:30 Tutustuminen Rannahotelliin (Oliver Paasik, +372 5346 4108, oliver.paasik@rannahotell.ee ja Jana Palm, jana.palm@rannahotell.ee) ja illallinen Rannahotellin ravintolassa (verkostoitumista Visit Pärnun avainhenkilöihin, )

Perjantai, 6. toukokuuta 2022

... aamiainen hotellissa
9:00 uloskirjaoutuminen hotellista, lähtö opastetulle Pärnun pyöräilykierrokselle (opas Annika Tamm, +372 526 7366, annika.tamm.003@mail.ee)
9:15 Wasa Resort Hotellin esittely (Angelika Raid, +372 522 4819, angelika@wasahotels.ee)
10:00 Estonia Resort Hotel & Spa hotellin esittely (Gerli Lomp, +372 447 6935, gerli.lomp@spaestonia.ee)
10:30-11:30 opastettu pyöräilykierros Pärnussa
11:30 Tutustuminen uudistuneeseen Tervise Paradiis Spa-hotelliin (Anneli Reilent, +372 447 9214)
12:00 Lounas Purpur ravintolassa (verkostoitumista pärnulaisiin matkailuyrittäjiin: Estonia, Tervis/Tervise Paradiis, Hedon, Wasa Resort) 
14:10-15:15 Vierailu Jaanihanson siideritilalle (Alvar Roosimaa, +372 512 0874, alvar@jaanihanso.ee)
16:15-17:00 Kernun kartanhotellin vierailu (Meelis Kolk, +372 5 112 424, meelis@kernumois.ee)
17:45 Saapuminen Tallinnaan, majoittuminen upouuteen Radisson Collection Hotelliin
19:00 illallinen ravintolassa Päris
20:30 Vierailu legendaariseen 50. vuotiaseen Viru hotellin (Sari Sopanen, +372 510 5855, sari.sopanen@sok.fi ja Tiiu-Tuuli Sulg, +372 56 809306, tiiutuuli.sulg@sok.fi)

Lauantai, 7. toukokuuta 2022

... aamiainen hotellissa
09:45 Radisson Collection Hotellin esittely (Anne Kurgpõld, +372 50 51 202, anne.kurgpold@radissoncollection.com)
10:30 -12:00 Sella Soomlais Studion vierailu ja työpaja (oman rannekorun valmistus) (design@stellasoomlais.com, +372 56 997 214)
12:30 -14 Lounas telliskiveläisessä ravintolassa Ülo. Lounaalle osallistuu Visit Tallinnan edustaja Silja Hurskainen (+372 5689 2560, siljainkeri.hurskainen@tallinnlv.ee).
14-15:30 Vapaata aikaa
16:30 Laivamatka Tallinna-Helsinki, TallinkSiljalla. Buffet-illallinen.
18:30 Saapuminen Helsinkiin, Länsiterminaali T2


Matkalle mukaan

Muista ottaa mukaan: uimapuku, mukavat vaatteet ja kengät kevyttä pyöräilyä varten (mikäli sää ei suosi pyöräilyä, kuljetaan osuudet bussilla). Lämpimästi tervetuloa!

Matkaan osallistujat

Sari Järvelä, Matkapojat Oy
Henry Perttula, Lehtimäki Matkat
Päivi Tolvanen, Pohjolan Matkat
Hanna-Maria Kallio, Matka-Agentit / Elämys Travel & Events Oy
Kirsi Rasila, Liikenne O. Eteläpää Oy
Pekka Nihtinen, MatkaMieli Oy
Tuula Tuovinen, V-H Tuovinen (liittyy Pärnusta)

* matkalla Pärnusta-Tallinnaan meidän bussiin liittyvät suomalaiset toimittajat:
Marianne Zitting (Iltalehti)
Anna Nuutinen (Ilta-Sanomat Plus)
Ellinoora Autti (Matka, ET)

Matkan emännät 

Visit Pärnu
Ave Lääne, 
ave.laane@parnu.ee, 372 5191 0167
Merilin Mäe, merilin.mae@parnu.ee, +372 5330 4134

Visit Tallinn
Silja Hurskainen, siljainkeri.hurskainen@tallinnlv.ee, +372 5689 2560

Visit Estonia
Malle Kolnes, malle.kolnes@visitestonia.com, gsm. +372 51 0381

Mukavaa lukemista ennen matkaa:

Viron äänet | Visit Estonia